Ask the judge

Модератори: magiclunatic, Ste, Dreamfall, GB, ivkost

Re: Ask the judge

Мнениеот Grim Demise на Пон Сеп 10, 2018 9:44 pm

Ефекти, които казват "put card into your hand" не тригърват карти с "whenever you draw", нали?
Patrick Chapin написа: "If you're not at least 25% brews you've got no heart. If you're not at least 25% netdeck you've got no brain."

Dave Price написа: "There are wrong answers but there are no wrong threats."
Аватар
Grim Demise
Azure Mage

Мнениеот GB на Вто Сеп 11, 2018 5:47 am

Grim Demise написа:Ефекти, които казват "put card into your hand" не тригърват карти с "whenever you draw", нали?

напълно си прав :)
съдията, съдията...
Аватар
GB
Emrakul, the Aeons Thorn

Мнениеот Grim Demise на Вто Сеп 11, 2018 6:09 pm

Знам че ставам банален с тия въпроси вече, ама... :mrgreen:

Имам Ajani's Welcome в игра и на следващия си ход изигравам Ajani's Pridemate. В каква последователност се случват тригърите и по-точно - малкото коте ще вземе ли +1/+1 ?
Patrick Chapin написа: "If you're not at least 25% brews you've got no heart. If you're not at least 25% netdeck you've got no brain."

Аватар
Grim Demise
Azure Mage

Мнениеот alvian на Вто Сеп 11, 2018 6:19 pm

Grim Demise написа:Знам че ставам банален с тия въпроси вече, ама... :mrgreen:

Имам Ajani's Welcome в игра и на следващия си ход изигравам Ajani's Pridemate. В каква последователност се случват тригърите и по-точно - малкото коте ще вземе ли +1/+1 ?

- уточнението, че на следващия ход изиграваш "малкото коте" няма значение, може и на същия да го изиграеш
- след като вече имаш Ajani's Welcome и изиграеш Ajani's Pridemate единственото, което те интересува е дали енчанта е още в игра, когато creature spell-a resolve-не.
- след като creature-a resolve-не, то той влиза в игра и trigger-ва ability-то на енчанта
- ако нищо не му се случи на creature-a преди абилитито на enchant-a да resolve-не -> gain-ваш 1 живот и като gain-неш живот, този creature, който все още е на полето има умение, което trigger-ва
- ако нищо не му се случи на creature-a преди собственото му абилити да resolve-не, му слагаш +1/+1 counter

По-релевантния въпрос тук е какво е объркващото и защо не си представяш сам как точно се случват нещата. Ако дадеш пример защо си мислиш, че може да се случи по друг начин, може би ще може някой да ти обясни объркването. На мен ми се струва, че просто shortcut-ваш двете умения и от там се оплитат малко нещата.
Spoiler:
Изображение
Аватар
alvian
Infernal Spawn of Evil

Мнениеот Grim Demise на Вто Сеп 11, 2018 9:55 pm

alvian написа:
Grim Demise написа:Знам че ставам банален с тия въпроси вече, ама... :mrgreen:

- уточнението, че на следващия ход изиграваш "малкото коте" няма значение, може и на същия да го изиграеш
- след като вече имаш Ajani's Welcome и изиграеш Ajani's Pridemate единственото, което те интересува е дали енчанта е още в игра, когато creature spell-a resolve-не.
- след като creature-a resolve-не, то той влиза в игра и trigger-ва ability-то на енчанта
- ако нищо не му се случи на creature-a преди абилитито на enchant-a да resolve-не -> gain-ваш 1 живот и като gain-неш живот, този creature, който все още е на полето има умение, което trigger-ва
- ако нищо не му се случи на creature-a преди собственото му абилити да resolve-не, му слагаш +1/+1 counter

По-релевантния въпрос тук е какво е объркващото и защо не си представяш сам как точно се случват нещата. Ако дадеш пример защо си мислиш, че може да се случи по друг начин, може би ще може някой да ти обясни объркването. На мен ми се струва, че просто shortcut-ваш двете умения и от там се оплитат малко нещата.

Мерси Смарти! Просто не съм сигурен тригърите в каква последователност се случват, котката влиза, счита се за "entered the battlefield" в следствие на което получавам живот и слагам каунтър или е другояче. :)

Аватар
Grim Demise
Azure Mage

Мнениеот venski на Вто Сеп 11, 2018 10:12 pm

Тригърите тригърват, когато има причина да тригърнат.

Когато влезе креатур тригърва енчанта, но все още не си спечелил никакъв живот и котката няма повод да тригърне. Когато резолвне умението на енчанта ще спечелиш живот и ще тригърне котката.

“When ... enters the battlefield” уменията тригърват, когато нещо влезе на полето, а не когато го cast-неш.
“Whenever you cast a ... spell” уменията тригърват когато cast-неш съответния спел и преди той да резолвне.
Damage doesn't kill creatures! State-based actions kill creatures!
Goshe написа:Goblins are red, Merfolk are blue. Couldn't care less, Tendrils for 22? #mtglove
#mtgjudge написа:(2/10/2015 7:19:07 PM) Anonycat: suggest that they run a $10,000 buy in no-limit Texas Hold'em event, and do so at Gunfight REL
Аватар
venski
Border Patrol

Мнениеот Grim Demise на Сря Сеп 12, 2018 11:36 pm

venski написа:Тригърите тригърват, когато има причина да тригърнат.

Ще си го татуирам един ден, заклевам се. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Шегата настрана, ясно ми стана, благодаря! :)

Аватар
Grim Demise
Azure Mage

Мнениеот venski на Чет Сеп 13, 2018 11:23 am

Grim Demise написа:Ще си го татуирам един ден, заклевам се. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Гледайки част от въпросите които пишеш започвам да се притеснявам дали не е наложително.

Шегата настрана, правилата не са толкова сложни. Когато срещнеш интеракция, която те притеснява и не успяваш на ум да я решиш пробвай да си изговориш (или напишеш на листче) нещата които се случват едно след друго. Имам усещането че в голяма част от случаите сам ще стигнеш до правилния отговор. Ако път тогава още не си сигурен напиши до какво си стигнал и ще ти кажем дали е така или не.

Просто ако първата ти реакция е "ще питам във форума", изпускаш момента, в който сам стигаш до верния отговор и следващия път такава ситуация няма да те изненада или да се чудиш как ще се случи. Малко като да играеш quest като четеш walkthrough без преди това да си се помъчил известно време сам.
Goshe написа:Goblins are red, Merfolk are blue. Couldn't care less, Tendrils for 22? #mtglove
#mtgjudge написа:(2/10/2015 7:19:07 PM) Anonycat: suggest that they run a $10,000 buy in no-limit Texas Hold'em event, and do so at Gunfight REL
Аватар
venski
Border Patrol

Мнениеот Urou на Вто Окт 16, 2018 2:27 pm

Ако говорим за Comp REL и нагоре, ако обявя действие без да съм дал шанс за отговор или изчакал без да получа отговор от опонента може ли опонента да ми каже "преди да тригърне/атакуваш/изиграеш това правя нещо".

Пример: Каствам creature с хасте, изчаквам отговор без да кажа нищо, не получавам отговор, атакувам. Опонента казва "ислам преди атака еди какво си". - може ли да се върне играта до този момент?

Пример 2: Ънтап, тегля за хода, обявявам trigger-a си на Aurelia, Exemplar of Justice, чакам отговор, не получавам като в пример 1, атакувам. Може ли опонента да върне играта до преди обявяването на тригъра?

Доколкото знам на по-високо ниво правилата са по стриктни и си оставен сам да се оправяш. Идеята е май да има повече място за блъфове и други шашми затова се чудя какво се случва в такива ситуации.

Друг въпрос който ми се върти в главата е някакво време е как е препоръчано да се оправят хората в подобни ситуации на regular REL където все пак може да има някакви награди и стъф и има "някакво" значение кой бие ?

Т.е. ако не може да се разберем помежду си, какво би имало последната дума при спор?

На ФНМта атмосферата според Уизардс трябва да е приятелска тип "тука сме некви фр-та с общо хоби" и все пак какво правим ако спорим за правила и не можем да се разберем?
Аватар
Urou
Benalish Veteran

Мнениеот SIMEONOV на Вто Окт 16, 2018 2:31 pm

Играят ми мас ремувал и ми умират едно временно Sparring Construct и Hunted Witness не мога да сложа каунтърче на токена, налЕ?
Gribo написа: Не бях тъжен, безмълвен бях- смайлито беше :| , което е различно от :( (някой ден подобен анализ ще бъде цитиран в литературната критика за шести клас).

venski написа:Тригърите тригърват, когато има причина да тригърнат.
ВЪЙЙЙЙЙЙЙЙ
Изображение
Аватар
SIMEONOV
Трансферна цел №1

Мнениеот venski на Вто Окт 16, 2018 2:48 pm

Urou написа:Ако говорим за Comp REL и нагоре, ако обявя действие без да съм дал шанс за отговор или изчакал без да получа отговор от опонента може ли опонента да ми каже "преди да тригърне/атакуваш/изиграеш това правя нещо".

Ако не си оставил опонента да отговори или не си изчакал отговора му правилата даже казват че играта ТРЯБВА да бъде върната до момента, в който опонента ти е имал приоритет, но ти не си му дал възможност да го използва. Ако опонента ти изрично потвърди, че не прави нищо и след това се опита да се върне, тогава няма да му бъде дадена възможност да се върне.

Urou написа:Друг въпрос който ми се върти в главата е някакво време е как е препоръчано да се оправят хората в подобни ситуации на regular REL където все пак може да има някакви награди и стъф и има "някакво" значение кой бие ?

Т.е. ако не може да се разберем помежду си, какво би имало последната дума при спор?

На ФНМта атмосферата според Уизардс трябва да е приятелска тип "тука сме некви фр-та с общо хоби" и все пак какво правим ако спорим за правила и не можем да се разберем?

Какво означава "спор"? Правилата на играта са едни и същи независимо дали играеш competitive или regular. Ако играчите не познават правилата в детайли и спорят, обикновено правилния подход е да се викне съдия, който да обясни какво, защо и как се случва.

Като цяло всеки турнир, който завършва с раздаване на някакви награди е добре да има съдия без значение дали REL-а е regular или competitive. Това че по нашите земи никой не ебава да потърси съдия за regular не го прави верния подход. Прави го по-удобния.
Аватар
venski
Border Patrol

Мнениеот venski на Вто Окт 16, 2018 2:49 pm

SIMEONOV написа:Играят ми мас ремувал и ми умират едно временно Sparring Construct и Hunted Witness не мога да сложа каунтърче на токена, налЕ?

Не можеш. 2та тригъра опитват да се качат на стака по едно и също време. Този за каунтъра няма валиден target и въобще не стига до стака.
Аватар
venski
Border Patrol

Мнениеот Urou на Вто Окт 16, 2018 3:38 pm

venski написа:Като цяло всеки турнир, който завършва с раздаване на някакви награди е добре да има съдия без значение дали REL-а е regular или competitive. Това че по нашите земи никой не ебава да потърси съдия за regular не го прави верния подход. Прави го по-удобния.

Ако няма съдия все пак какъв е подхода по нашите земи?

Освен това как да намеря съдия и съответните му координати, за да може да присъства на събитияти с награди (pre-release, Standard Showdown и др.) на Regular REL? Има ли някакъв "Съдийски фейс"? :D

Доста ми се ще да има по събитията, които посещавам, най-вече в Абордаж. Това е общо взето първия път, в който се интересувам по темата, затова се извинявам ако питам някакви очевидни неща.
Аватар
Urou
Benalish Veteran

Мнениеот johnny_combo_player на Вто Окт 16, 2018 9:01 pm

Urou написа:Доста ми се ще да има по събитията, които посещавам, най-вече в Абордаж. Това е общо взето първия път, в който се интересувам по темата, затова се извинявам ако питам някакви очевидни неща.

Това че си в абордаж отново не променя това което Венски ти е написал, правилата са ясни и еднакви, независимо дали има съдия до главата ти, или не. Ако се чувстваш наградно ощетен защото не си бил достатъчно ясен какво се случва с тригърите и фазите, следващият път предполагам минавай като в MTGO - стъпка по стъпка.
Виж пичага , препоръчвам ти да отидеш на курва, че май отдавна си на сухо, да ти помогне жената, а не да ми се правиш тука на девата от света гваделупа,която помага на всички и дава "безценни" съвети.

Изображение
Аватар
johnny_combo_player
Infernal Spawn of Evil

Мнениеот Urou на Вто Окт 16, 2018 9:56 pm

johnny_combo_player написа:
Urou написа:Доста ми се ще да има по събитията, които посещавам, най-вече в Абордаж. Това е общо взето първия път, в който се интересувам по темата, затова се извинявам ако питам някакви очевидни неща.

Това че си в абордаж отново не променя това което Венски ти е написал, правилата са ясни и еднакви, независимо дали има съдия до главата ти, или не. Ако се чувстваш наградно ощетен защото не си бил достатъчно ясен какво се случва с тригърите и фазите, следващият път предполагам минавай като в MTGO - стъпка по стъпка.

Не разбирам какво имаш предвид с "правилата са ясни и еднакви", защото от моя гледна точка, ако има спор между двама играчи за тях, те не са ясни за тях. В именно такъв случай, ако няма съдия наблизо - как според теб е препоръчително да се подходи или как се прави?

Иначе мисля че си прав, че ако минават играчите по фазите всичко ще бъде наред. Мисля че е супер важно да се комуникира какво се случва постоянно.
Аватар
Urou
Benalish Veteran

Мнениеот GB на Вто Окт 16, 2018 10:00 pm

Първо, искам да споделя, че по-горният пост всъщност много ме зарадва, най-вече защото всъщност доста малко хора се замислят по темата колко ползи може да донесе един съдия на един турнир, като в случая далеч не говоря само за обяснение на правилата :)

Съвсем принципно, човек става съдия и се занимава с тази дейност на доброволчески принцип. Това, обаче, не предполага да дава труда си (защото съдйиската работа е квалифициран труд) безплатно на хора или фирми, които изкарват печалба от тази дейност. За нещастие, както намекна и Венски горе, ситуацията "по подразбиране" е, че съдиите представляват един разход, който не всеки иска да направи. А у нас не е нужно супер много, за да се навие един съдия да помага за даден турнир - въпрос на договорка между хората, разбира се, но често вероятно може да се мине с "безплатен вход" или "няколко бустера".

Задаваш няколко въпроса, които бих искал да изкоментирам в малко по-различен ред:

Urou написа:Има ли някакъв "Съдийски фейс"? :D

Не точно - но има няколко начина да се свържеш със съдия по принцип, като фейса не е хич лош вариант.

Няма нужда от извинения. Някой някога беше казал, че няма глупави въпроси ;) На мен също би ми се искало да има съдии навсякъде, където се играе меджик редовно, но сравнително малко хора имат желание и постоянство, за да се занимават с необходимото учене за изпит и редовно съдийстване.
Urou написа:Освен това как да намеря съдия и съответните му координати, за да може да присъства на събитияти с награди (pre-release, Standard Showdown и др.) на Regular REL?

Принципно, това не следва да е твоя работа, а на организатора. Аз си мислех да говоря с Калин по темата, но просто не съм стигнал до това. Може би ако (и) играчи го попитат няколко пъти, може да има прогрес :) Ако все пак се падне на теб - сертифицираните съдии в София към момента сме Иван Стефанов, Венски, Годфадъра и аз; проверяваш дали някой е свободен за конкретен ден/час/събитие и дали може да се разберете по въпроса.

Urou написа:Ако няма съдия все пак какъв е подхода по нашите земи?

По нашите места, както и на повечето други по света, ако няма съдия на място и възникне спор по правилата, имате няколко варианта:
1. Съгласявате се да послушате мнението на трети човек, на когото и двамата играчи вярвате, че разбира правилата повече
2. Опитвате се да осмислите кое как ще стане и да се разберете, евентуално след кратка консултация с правилата или Гугъл.
3. Намирате си съдия дистанционно ;)
4. Ръчкате ТО-то да се погрижи за следващия път да има съдия.
5. Ставате вие човека от точка 1, след което (евентуално) се свързвате с някой съдия ниво 2 или 3, който да ви даде изпит за първо ниво... ;)

сигурно има и други, но за момента - толкова от мен.
съдията, съдията...
Аватар
GB
Emrakul, the Aeons Thorn

Мнениеот GB на Вто Окт 16, 2018 10:24 pm

johnny_combo_player написа:
Spoiler:

Светльо, изказваш се леко неподготвен, струва ми се.
Съдиите не са само да казват какви са правилата, които обясняват взаимодействието на дадени карти. :roll:
Има доста други неща; само за пример - ако се случи някакъв проблем, могат да го разрешат консистентно и с минимален импакт върху турнира. Всички малко се хилят, когато се говори за "интегритета", но това си е супер важно, ако човек се замисли малко.

По този повод - моля те, въздържай се от изказвания като това (без реална полза или опит за конструктивно обяснение) в този тред.
съдията, съдията...
Аватар
GB
Emrakul, the Aeons Thorn

Предишна

Назад към Правилата на играта