Как се става съдия?

Модератори: magiclunatic, Ste, Dreamfall, GB, ivkost

Как се става съдия?

Мнениеот Ater_Animus на Вто Юли 26, 2011 8:23 pm

Имам лек неортодоксален въпрос към Judge-овете. Как се става съдия ? Всмисъл - трудно ли станахте такива ; колко време ви отне, за да се готвите за това ; колко пари, ако въобще някакви ви отне за това ; често ли има изпити за съдии ; има ли нужда от още съдии в БГ ?
Аватар
Ater_Animus
Emrakul, the Aeons Thorn

Re: Как се става съдия?

Мнениеот magiclunatic на Вто Юли 26, 2011 9:45 pm

Ми учиш правилата, взимаш изпита и си готов. Нужда май има, то активните съдии май са само 2ма :)
Сега Гошо може да прави изпити за Л1, което улеснява процеса логистично.
Аватар
magiclunatic
He, who paints the earth red

Мнениеот SIMEONOV на Вто Юли 26, 2011 10:40 pm

Бенев може да продуцира съдии :mrgreen:
Gribo написа: Не бях тъжен, безмълвен бях- смайлито беше :| , което е различно от :( (някой ден подобен анализ ще бъде цитиран в литературната критика за шести клас).

venski написа:Тригърите тригърват, когато има причина да тригърнат.
ВЪЙЙЙЙЙЙЙЙ
Изображение
Аватар
SIMEONOV
Трансферна цел №1

Мнениеот GB на Сря Юли 27, 2011 11:12 am

основното нещо, което се иска, за да стане човек съдия, е желание да вършиш неща като съдия. да се пробваш да посъдийстваш на някое и друго фнм, или пък да си основен организатор на някакво малко турнирче.
другото, което би помогнало много, е всъщност да знаеш как работят нещата от гледна точка на играчите. кога какво се очаква да се случва в един турнир, например. и за това участието в 2 турнира на месец общо взето не стига.
чак след това идва доброто познаване на правилата. на практика винаги има опция ако не си сигурен в нещо, да попиташ някой по-опитен. все пак има изисквания и за покриване на някакъв минимум - за което има и изпит. основните документи, с които човек трябва да е запознат са: пълните правила, judging at regular и някаква част от турнирните правила (не всички). при всички положения, ако някой има интерес към съдийстването и евентуалното полагане на изпит, бих му препоръчал да се запознае отблизо с judge.wizards.com и изпитите, които се предлагат там (Easy Practice --> Rules Advisor --> Policy Practice --> Level 1 Practice --> Level 1, като бих оценил да разбера и да се включа към момента, когато човека е положил вече изпита за рулз адвайзър и иска да продължи), както и евентуално разни други ресурси за учене (има много, аз съм готов и да преподавам ако някой има интерес дори). ;)

след всичко това, мога и да отговоря на въпросите в оригиналното питане:
- съдия се става с полагане на изпит ;)
- трудно ли става човек такъв - от това лято всъщност следва да е доста по-лесно от преди (по 2 параграфа). аз първоначално пътувах към 10 хиляди километра, за да ми кажат, че още хич не съм дорасъл за да бъда съдия, след което когато вече бях сигурен, че съм готов, пътувах само към 800, за да намеря кой да ми даде изпит. сега вече аз мога да давам изпити, а и самите те бяха значително съкратени и опростени.
- готвенето за съдия е път, по който всеки играч малко или повече върви постоянно. ако се занимаваш със съдийстване, повече. ако човек е готов за съдия, не би трябвало ученето да му е проблем въобще, или дори може да го пропусне изцяло (с известни рискове за успеваемостта, де).
- пари - ами освен за път, не се искат.
- за да положиш изпит, има 2 варианта: единия е да идеш на сравнително голямо събитие - ГП, ПТ, някои национални първенства и т.н., където обикновено има хора, които се занимават с тестване. другия, който като че ли е по-препоръчителен, е да си уговориш персонализиран график с местния съдия второ ниво...
- има ли нужда от още съдии... честно казано зависи. има нужда от повече хора, които да разбират за какво става дума и да се занимават с това. ако обаче единствената мотивация на някой да е съдия е да може след това по време на спор да казва "ами аз съм съдия, ти не си, значи аз съм прав"... от такива вероятно нямаме нужда.

в заключение - ей тази статийка, писана от мен. всичко в нея е все още актуално, та ако още има интерес към съдийстване след четенето й... ами... тук съм и искам да чуя за това. :)
съдията, съдията...
Аватар
GB
Emrakul, the Aeons Thorn

Мнениеот gloriq3333 на Вто Апр 10, 2012 12:50 pm

Много ми е интересно как се сава съдия?
Някой ми казват с връзки, други ми казват, че може и без? Не знам на кого да вярвам, много се обърквам. Някое мнение по въпроса ?
gloriq3333
Elite Vanguard

Мнениеот Ater_Animus на Вто Апр 10, 2012 12:54 pm

Само на мен ли ми се струва така или май в горния пост не става дума за същия вид съдии, за които е написана темата ...
Аватар
Ater_Animus
Emrakul, the Aeons Thorn

Мнениеот ivkost на Вто Апр 10, 2012 1:39 pm

gloriq3333 написа:Много ми е интересно как се сава съдия?
Някой ми казват с връзки, други ми казват, че може и без? Не знам на кого да вярвам, много се обърквам. Някое мнение по въпроса ?

Ако става въпрос за съдия на Magic the Gathering, няма нужда от никакви връзки и GB е написал по-горе точно каква е процедурата. Ако ли не...

И в двата случая ми се струва, че не си прочел(а) какво е писано по темата обаче. След като прочетеш, ако имаш някакви конкретни питания, с удоволствие ще отговорим.
САМО WIZARDS ДА СПРАТ ДА ИЗДАВАТ НОВИ СЕТОВЕ И ВЕДНАГА КУИТВАМ МЕДЖИКА!
ivkost
Archon of Justice

Мнениеот ormuzd на Сря Апр 11, 2012 9:17 am

със сигурност са необходими връзки с GB :)
[size=85]I don’t paint flames on the side of my car, and I don’t paint my Magic cards. Keep your fan art in your notebook or on your wall please, I don’t need to be trying to figure out mid-game whether Bart Simpson is making out with Emma Watson on a Savannah or a Taiga.
ormuzd
Arbalest Elite

Назад към Правилата на играта